غار ایوب شهرستان بابک

غار ایوب شهرستان بابک

غار ایوب یکی از بزرگ‌ترین غارهای ایران است و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری، توابع شهرستان بابک به حساب می‌آید. که در یارگشت امروز به شما معرفی می شود.

همانطور که اشاره شد این غار در شهرستان بابک قرار گرفته که بخشی از استان کرمان محسوب می شود در لیست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است. این غار یک غار زیارتگاهی است که در کوه ایوب دهج در جنوب شرقی شهر دهج واقع شده است.

از نظر زمین شناسی و جنس باید گفت که کوه ایوب، یک کوه از نوع سازند آذرین با ساختار سنگی داسیت–آندزیت است.

ارتفاع کوه بیشینه ایوب از سطح دریا حدود ۳۳۰۹ متر است که خود غار در ارتفاع ۲۸۷۶ متری قرار دارد. پهنای دهانهٔ غار ٦٨ متر، و ارتفاع آن ٩٨ متر است. این دهانه، بزرگترین دهانهٔ غارهای آذرین ایران است، و آن را نتیجهٔ انفجار حاصل از برخورد آب و گدازه‌های آذرین داسیتی می‌دانند. پس از تشکیل دهانهٔ غار؛ اختلاف دما و رطوبت باعث خردشدگی سنگها شده، و عمق غار افزایش یافته‌ است. فرسایش باد نیز با کوبیدن ماسه به دیواره‌ها، حفره‌هایی لانه‌زنبوری را در دیوارهٔ غار به‌وجود آورده‌است.

معروف است که این غار قدمگاهی منسوب به ایوب پیامبر می باشد. غار ایوب در افواه بیان شده که بزرگترین غار آذرین ایران با بزرگترین دهانه است.

موقعیت غار ایوب

برای رسیدن به غار ایوب پیشنهاد می کنیم که از جاده اصلی بندرعباس به تهران استفاده کنید، پس از گذر از دو راهی جوزم، بعد از حدود ۳۵ کیلومتر به غار ایوب خواهید رسید.
مهمترین ویژگی غار ایوب، دهانه آن است که بسیار بزرگ می باشد. شکل لانه زنبوری که داخل غار ایجاد شده است به خاطر فرسایش بادی است که در این منطقه رخ می دهد و باد با شدت قدرت زیاد دانه های ماسه را به دهانه غار داسیت می کوبد.

حوض آرزوها

یک جوی باریک از آب که از سقف به سمت پایین حرکت می کند باعث شده که در گوشه دیواره شرقی، حوضچه ای ایجاد گردد. در این حوضچه اگر آب بنوشید می بنید که آبی است خنگ و گوارا. در بالا دست این حوضچه سطحی مسطح و صاف قرار دارد که چاله کوچک هاونگ مانندی در مرکز آن دیده می شود که به هاونگ یا حوض آرزوها معروف است. اگر در این حوض سنگی انداخته شود و آرزوی کردید، به گفته محلی ها، آرزوی شما برآورده خواهد شد.

سوراخ حلال و حرام نیز در دیواره غربی این غار قرار گرفته است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *