بازار سرپوشیده اراک | بازاری قدیمی و متقارن

بازار سرپوشیده اراک | بازاری قدیمی و متقارن

یکی از بخش های دیدنی و تاریخی شهر اراک که حتماً باید دیده شود بازار سرپوشیده اراک است به دوره قاجار باز می گردد و ساختاری متقارن دارد. این بازار را می توان بعنوان یکی از بناهای نخستین شهر اراک نامید.  بنای اولیه‌ی این بازار را حاکم وقت اراک (سپهدار اعظم) در اوایل قرن سیزدهم گذاشته است که مسجد و مدرسه‌ای در بازار به نام وی وجود دارد. با یارگشت همراه باشید تا سفری کوتاه به این بازار داشته باشیم:

بازار سرپوشیده اراک | بازاری قدیمی و متقارن

سفر به بازار سرپوشیده اراک | بازاری قدیمی و متقارن

این بازار که یادگار دوره فتحعلی شاه قاجار است و به بوسیله یوسف خان گرجی در سال ۱۲۲۸ هجری قمری در بافت مرکزی سلطان آباد ایجاد شده است دارای یک مجموعه عظیمی است که از بخشهای مختلفی تشکیل شده که می توان به حمام، مسجد، مدرسه، آب انبارها، گذرها و کاراوانسراها اشاره نمود. اما در حال حاضر فقط مسجد، سقاخانه و بارانداز باقیست.

بازار متقارن اراک

از نظر ساختار کلی باید گفت که دارای چهارسوقی است که به صورت مسیرهای دوگانه شمالی، جنوبی و شرقی، غربی است. همگی این مسیرها از ۴ جهت به دروازه های قدیمی شهر اراک متصل هستند. این ساختار به شکلی عجیب در بهترین نقطه استراتژیک شهر ایجاد شده است.

آدرس دقیق: اراک، خیابان امام، روبروی میدان شهدا

اگر سفری به این شهر داشتید حتماً به موزه سلطان آباد ( نخستين موزه خصوصي در اراك ) که بعنوان یکی از بخشهای مهم این بازار معروف است، نگاهی داشته باشید.

 از دیدنی های بسیار جذاب این بازار باید به سقف های خاص آن اشاره کرد. همچنین باید اشاره کرد که از نظر معماری تقریباً یک کیلومتر طول دارد که با دیوارهای مرتفع از طاق های بلندی نیز برخوردار است. گاهاً طول این دیوارها به ۷ متر نیز می رسد که واحدهای مختلف تجاری در آن قرار گرفته اند.
سقف بازار تاریخی اراک

از نظر معماری و عمران باید بگوییم که در ساخت این مجموعه بیشتر از آجر استفاده شده و ملات گچ و آهک و خاک رس نیز مکمل بنای بازار هستند و برای استحکام بنا از تیرچه چوبی استفاده شده‌است. در پای ستون‌ها نیز صفحات و ورق‌های منجمد مسی و سربی استفاده شده‌ است. به علت معماری خاص بکار رفته در ساخت بنای بازار هوای داخل بازار در زمستان گرم و متبوع و در تابستان علی‌رغم سر پوشیده بودن بسیار خنک می‌باشد.

منابع: کجارو gt

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *