بهشت گمشده | نگینی بی نظیر در دل استان فارس

بهشت گمشده | نگینی بی نظیر در دل استان فارس

معرفی منطقه دیدنی بهشت گمشده شیراز

امروز در بخش طبیعت گردی یارگشت قصد داریم منطقه ای را به شما معرفی کنیم که به بهشت گمشده شیراز یا بهشت گمشده مرودشت یا تنگ بستانک معروف است. این منطقه بکر و دیدنی در منطقه کامفیروز فارس قرار گرفته که از نظر طبیعی، منطقه ای بسیار دیدنی و شگفت انگیز است به طوری که به علت زیبایی بیش از حد به مانند قطعه ای از بهشت می ماند که بر روی زمین جای مانده باشد.

موقعیت منطقه:

از منظر جغرافیایی باید گفت که این منطقه دیدنی که وسعتی در حدود ۲۰ هزار هکتار دارد و ارتفاع میانگین آن از سطح دریا حدوداً ۱۷۰۰ متر است و در فاصله ۱۲۰ کیلمتری شمال غربی شیراز واقع شده است. . از نظر حوضه های جغرافیایی باید گفت که در حوضه آبریز سد درودزن قرار گرفته و سالیانه میزان آبی که از آن می گذرد، حدوداً ۳۳ میلیون متر مکعب می باشد.

 

برای رسیدن به بهشت گمشده شیراز باید از شهر اقلید به سمت سده حرکت کنید. پس از اینکه شهر سده را پشت سر گذاشتید در مسیر یاسوج به تابلوی تنگ براق می رسید. راه را به سمت تنگ براق کج کنید. در مسیر تنگ براق تا بهشت گمشده چندین روستا قرار دارند که عبارتند از آب ماهی، گرمه، چم ریز.

منطقه بهشت گمشده به صورت یک دره سرسبز خودنمایی می کند که از کوه های نسبتا مرتفعی در مرز انتهای دهستان های کامفیروز و بیضاء (شهرستانهای مرودشت و سپیدان) به طرف دشت کامفیروز کشیده شده است.

نکته اساسی در رابطه با این منطقه این است که جز مناطق حفاظت شده استان فارس محسوب می شود.

از ویژگی های بارز این منطقه می توان به وجود انبوه بسیار درختان زیبا در این منطقه اشاره کرد که از میان آنها رودخانه های پرآبی عبور می کند و باعث جذابیت بیش از حد آن شده و عاملی است برای طبیعت گردان.

از دیگر عوامل جاذبه منطقه می توان به  پوشش گیاهی مناسب، آبشارهای کم ارتفاع طبیعی و آب فراوانی که از مظهر چشمه ها از کوه در مسیر دره به طرف پائین سرازیر می شود اشاره نمود.

درختانی که در این دره سر به فلک کشیده اند شامل، چنار، گردو و گیاهان سایه پسند می شود.

پوشش گیاهی خاص منطقه تنگ بستانک شامل پسته و بادام و بلوط می شود. از درختان و درختچه هایی که در این منطقه رویش دارند هم می توان به کیکم، زرشک، شیرخشت، بنه، چنار و گیاهان مرتعی از قبیل خارشتر، شیرین بیان، درمنه، گون و گرامینه اشاره کرد.

گونه های جانوری این منطقه نیز شامل قوچ، میش، بز وحشی، خرس، سمور، کلاغ و گونه هایی از پرندگان شکاری است.

در همین حوالی روستایی به نام دشتک نیز وجود دارد که جاذبه های آن هر مسافری را به خود جلب می کند.

بهشت گمشده شیراز

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *