حرم مطهر امامزاده بی بی حکیمه | قطب گردشگری مذهبی جنوب کشور

حرم مطهر امامزاده بی بی حکیمه | قطب گردشگری مذهبی جنوب کشور

امامزاده بی بی حکیمه که بعنوان خواهر امام رضا (ع) شناخته می شود در ۸۰ کیلومتری جنوب شهر دو گنبدان مرکز شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

امامزاده بی بی حکیمه را می توان بعنوان قطب گردشگری مذهبی جنوب و غرب کشور مطرح کرد.

حرم امامزاده بی بی حکیمه

این آستانه مقدسه در بخش ارتفاعات جنوب غربی کشور در دل کوهستانهای زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون فارس واقع شده است که هر ساله زائران را از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور به سوی خود می خواند.

بر اساس اسناد و روایات مختلف بی بی حکیمه از دختران حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است.

در زمان عباسیان که بیشترین ظلم به خاندان بنی هاشم و سادات صورت می گرفت، گروه های مختلف و زیادی سعی کردند که از اهل بیت از مرزهای عراق خارج شده و وارد کشورمان شوند. از میان این کاروانیان، گروهی به سرپرستی احمد بن موسی شاهچراغ(ع) تشکیل شده بود که با قصد رسیدن به سرزمین خراسان وارد خوزستان گردیدند، با این حال ماموین مامون در بین راه به آنها حمله ور شدند و هر تعدادی به سمتی گریزان شدند.

پس از اینکه غلام بی بی حکیمه به شهادت رسید، ایشان به همراه کنیزشان به تنگه ای در این منطقه پناه می بردندو در درون غاری به دلیل بیماری جان می سپارند.

در پایان قرن سوم و اوایل قرن چهارم بقعه این امامزاده به دست ابو محمد حسن حاکم ارجان ساخته شد و در دوره های مختلف این کار ادامه یافت.

علاوه بر بقعه مطهره امامزاده بی بی حکیمه یک جاذبه طبیعی با قابلیت درمانی نیز در این منطقه قراردارد. چشمه دارالشفا که از طریق یک شکاف از درون سنگ‌های آهکی مارنی بیرون می آید. از آنجایی که این چشمه متعلق به دوران سوم زمین شناسی است و در در ردیف آب‌های کلرورسدیم و سولفات کلسیم محسوب می شود دارای مقدار زیادی گاز سولفور است.

همچنین باید گفت که در این منطقه یک آب گرم قرار دارد که از دو چِشمه تشکیل می‌شود که به نام‌های آب گرم بی‌بی حکیمه ۱و ۲ شناخته می‌شوند.
هر دو چِشمِه در ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارند و دمای آب یکی ۳۳ و دیگری ۳۵ درجه سانتیگراد است.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *