حمام فین کاشان | قتلگاه میرزا تقی خان امیرکبیر

حمام فین کاشان | قتلگاه میرزا تقی خان امیرکبیر

در طول تاریخ همواره افراد مهم و تاثیر گذاری بوده اند که نقش بسیار اساسی در حکومت و دربار داشته اند که نهایتاً بر اثر توطئه جان را را از دست داده اند. یکی از این افراد مهم و تاثیرگذار، میرزا تقی خان است که معروف به امیر کبیر است. حمام فین کاشان یکی از مناطقی است که شاهد قتل یکی از بزرگان تاریخ ایران، امیر کبیر است. با یارگشت همراه باشید تا نگاهی به این جاذبه تاریخی داشته باشیم.

شهر کاشان یکی از شهرهای استان اصفهان است که در منطقه خشک شمالی این استان واقع شده و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. سفر به شهر کاشان همیشه به دلیل جاذبه ها و دیدنی های تاریخ آن است،

در این بین یکی از مهمترین جاذبه های این شهر، حمام و باغ تاریخی فین کاشان است.

حمام فین کاشان

محل و موقعیت حمام فین کاشان

این حمام در شهر تاریخی کاشان واقع شده، در این شهر اتوبانی وجود دارد به نام بزرگراه (بزرگراه امیرکبیر – خلیج فارس) که در نزدیکی این بزرگراه باغ فین کاشان قرار دارد.

آدرس دقیقتر:  در ۶ کیلومتری جنوب شهر کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم

میرزا تقی‌خان امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی بوده است.

این حمام در بخش جنوبی باغ فین کاشان قرار دارد. البته در بخش جنوبی باغ ۲ حمام وجود دارد، یکی حمام کوچک و دیگری هم حمام بزرگتر. از نظر تاریخی حمام کوچکتر قدیمی تر است، که متعلق به دوره صفویان می باشد که البته این حمام با ایجاد باغ ساخته شده است (باید یادآور شد که قبل از آنها در دوره ایلامیان ساخت و سازی در آن وجود دارد). اما حمام مدنظر ما که حمام بزرگتر است، در دوره قاجار و در زمان فتحعلی شاه بنا نهاده شد.

در حمام کوچکتر هفت کاشی قدیمی در قسمت خزینه است که حدود ۵۰۰ سال قدمت دارد. (امیرکبیر هم در حمام کوچکتر به قتل رسید)

حمام کوچکتر برای خدمتکاران ساخته شده و حمام بزرگتر را امرا و بزرگان بکار می گرفتند.

در حمام بزرگتر که به لحاظ معماری اهمیت بالایی دارد، می توان ستون های مرمر و سقف نقاشی شده اش را که فوق العاده تماشایی است، دید. حمام بزرگ دو سربینه دارد. سربینه ی اول که به ورودی نزدیک تر است، سکویی در انتها و بخاری دیواری دارد. در این سربینه وجود نورگیرهایی مزین به کاشی های مشبک که به باغ باز می شوند چشم انداز دلپذیری را ایجاد کرده است. سربینه ی دوم، حوضی در میانه و مسیر ترددی در ضلع شرقی دارد که کف آن پایین تر از سطح سربینه است.

علاوه بر این حمام، در شهر کاشان حمامهای دیگری هم وجود دارد مثل: گرمابه های باغ فین، حمام سلطان امیر احمد، حمام گذرنو، حمام عبدالرزاق خان، حمام محتشم

خصوصیات حمام فین کاشان

هر یک از این حمام ها از چندین بخش مجزا تشکیل شده که عبارتند از: ورودی، گرم‌خانه، آب‌نما، خزینه، محل نظافت و سربینه (رختکن)

سردر حمام فین کاشان

از ویژگی های خاص این حمام که نشانی از تکنولوژی آن دوران است، وجود کانالهایی در کف این حمام است که برای تعویض آب خزینه‌ها و حوضچه ها بکار می رفته. همچنین باید اشاره کرد که حمام فین کاشان دارای عایق رطوبتی مخصوص به خود است که از ترکیب ماسه، آهک یا ساروج ساخته می شد. البته همانند دیگر حمام های تاریخی، این حمام هم از نوع خزینه ای است.

از خصوصیات جالب توجه این حمام می توان به وجود دالانها و راهروهای زیاد به همراه معماری دیدنی اشاره کرد.

سقف این حمام با معماری و نقاشی های دیدنی پوشیده شده که زیبایی دو چندانی به آن می بخشد.

 

شاردن فرانسوی می گوید :«گرمابه های کاشان فوق العاده عالی ، خوب و تمیز هستند».

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *