دانیال نبی | مقصدی مذهبی در شوش خوزستان

دانیال نبی | مقصدی مذهبی در شوش خوزستان

دانیال نبی | پیامبری بنی اسرائیلی در ایران زمین

دانیال نبی پیامبری است که از سیره پیامبران بنی اسرائیل محسوب می گردد و در قرن ۷ بعد از میلاد در بیت المقدس متولد شده است. این پیامبر از نژاد یهوداست و تبارش به پسر چهارم از همسر اول یعقوب نبی باز می گردد. یارگشت می خواهد در سفر به شوش این مقبره را به شما معرفی کند.

از مهمترین زیارتگاه های استان خوزستان که در شهر شوش واقع شده است، مقبره دانیال نبی می باشد. این مقبره در کنار تپه ای تاریخی در شهر شوش واقع شده است. در زبان عبری دانیال به معنی «خدا قاضی من است» می باشد. این پیامبر را در سال ۶۵۵ پیش از میلاد به دربار «بخت نصر» پادشاه بابل به اسارت بردند. پس از اینکه به این دربار برده شده در طی مدتی به علوم کلدانیان و زبان مقدس آشنایی پیدا کرد، اما پس از مدتی در حکمت از آنان پیشی گرفت.

دانیال نبی توجه کورش هخامنشی را جلب کرد، اما در زمان داریوش هخامنشی به وزارت رسید.

پس از فوت این پیامبر، آرامگاه ایشان در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ بنا نهاده شد. بنای این آرامگاه از دو حیاط تشکیل شده است. گنبد این آرامگاه به شکل مخروط پله ای است، این نوع گنبد در این منطقه رایج است.

گنبد دانیال نبی

در رابطه با مکان این مقبره، ادعا شده است که آرامگاه دانیال نبی در عراق، ترکیه، مصر و سمرقند قرار گرفته است.. بعضی نوشته‌ها ادعا می‌کنند که تیمورلنگ بقایای دانیال را از شوش به سمرقند آورد.

در حال حاضر مقبره دانیال نبی در خیابان امام خمینی شهر شوش قرار گرفته است و در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۵۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عکس دانیال نبی

دانیال نبی دارای کتابی است که دارای ۱۲ فصل به زبان عبری نوشته شده است. این کتاب که به زبان عبری تهیه شده شامل خوابها، خاطرات زندگی و رویاهای دانیال نبی است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: قلیه ماهی | غذای محلی و سنتی استان خوزستان، خوشمزه ومطبوع و لذیذ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *