زیارت حرم دو طفلان مسلم

زیارت حرم دو طفلان مسلم

در ادامه معرفی جاذبه های مذهبی کربلا می رسیم به مرقد دو طفل مسلم بن عقیل، یعنی مزار حضرت ابراهیم و محمد، فرزندان مسلم بن عقیل بن ابی طالب. با یارگشت همراه باشید. مزار دو طفل مسلم بن عقیل در کنار شط فرات قرار گرفته که در غرب شهر مسبب واقع شده است. این مرقد در فاصله ۴ فرسخی شهر کربلا قرار گرفته است. برای رسیدن به این مزار باید از یک راه فرعی که در مسیر جاده اصلی کربلا به بغداد قرار گرفته استفاده نمایید.

هنگامی که فرزندان مسلم بن عقیل توسط مشکور، زندان بان ابن زیاد از زندان گریختند، شب هنگام به منزل زنی پناه بردند. اما شوهر این زن یعنی حارث، شدیداً پیگیر پیدا کردن کودکان بود. شب هنگام دو کودک را به شهادت رساند، و سرشان را نزد ابن زیاد برد تا جایزه بگیرد. ابن زیاد هم دستور داد گردن خود او را در همان محلی که طفلان مسلم را کشته بود، بزنند.

ابراهیم و محمد، فرزندان مسلم بن عقیل توسط یکی اس سپاهیان عمربن سعد در سال ۶۱ هجری قمری به شهادت رسیدند.

از نظر جغرافیایی اگر بخواهیم موقعیت این مزار را به شما معرفی کنیم باید گفت که مدفن طفلان مسلم در روستايی به نام، «روستای طفلان مسلم»، در حومهٔ شهرک مُسَیِّب، در حدود سی كيلومتری كربلا قرار گرفته است.

در ابتدا مدفن طفلان مسلم به صورت دو قبر مجزا و ساده بوده که در یک باغ واقع شده بود. در طی تاریخ این مدفن تغییرات زیادی داشته است.

اولین عمارتی که برای مرقد دو طفل مسلم ساخته شده، به قرن چهارم هجری بر میگردد که  توسط عضدالدوله دیلمی بنا گشت و زائرینی که قصد تشرف به آستانه حضرت سیدالشهدا(ع) در کربلا را داشتند در سر راه خود به زیارت این آستانه مشرف می گشتند.

اما در زمان صفویان، شاه اسماعیل صفوی، پس از فتح بغداد، آن را تجدید بنا کرد و برای آن دو گنبد ساخت.

بعد از دوره صفویه، در دوره تاریخی قاجاریه، مرقد دو طفل مسلم، توسعه هایی را داشته است. در این زمان، یکی از وزرای قاجاریه، ایوان‌ها و استراحتگاه‌هایی برای زائران ساخت و گنبدها را کاشی‌کاری کرد. پس از آن نیز برخی از تاجران ایرانی مرقد را مرمت کردند و توسعه دادند.

از نظر ظاهری باید گفت که مرقد طفلان مسلم، از دو گنبد تشکیل شده است که با کاشی کاری های فیروزه ای مزین شده اند. اگر از درب اصلی آستانه وارد شوید، به یک صحن بزرگ می رسید و در مقابل درب ورودی صحن، نیز یک ایوان با شکل مستطیلی سرپوشیده ای دیده می شود که در دو طرف آن کفشداری ها وجود دارند. بعد از آنکه از ایوان عبور کردید، دو در به سمت درون مرقد به شکل مستطیل باز می شود. پس از اینکه وارد حرم شدید، دو ضریح را در مقابلتان مشاهده می کنید. ابراهیم در ضریح شرقی مدفون است و ضریح غربی متعلق به محمد بن مسلم است. فاصلهٔ بین دو ضریح، حدود شش متر است.

 

 

منبع

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *