شهرضا | یونانچه ایران

شهرضا | یونانچه ایران

شهرستان شهرضا ، یکی از شهرستان‌های استان اصفهان می باشد که در مرکز کشور جمهوری اسلامی ایران و در جنوب استان اصفهان قرار گرفته است .

موقعیت جغرافیایی این شهرستان بدین گونه است که از شمال به شهرستان اصفهان ، از شمال غربی به شهرستان مبارکه ، از جنوب شرقی به استان فارس ، از شرق به استان یزد ، از غرب به شهرستان دهاقان و از جنوب غربی به شهرستان سمیرم محدود می‌شود. ارتفاع این شهرستان از سطح دریا ۱۸۲۵ متر می باشد و در موقعیت۰۱ / ۳۲ درجه شمالی و ۸۶ / ۵۱ درجه شرقی قرار گرفته است.

 

این شهر در منطقه آب و هوایی گرم و خشک قرارگرفته که میزان بارش سالیانه آن حدود ۱۵۰ میلی متر می باشد.

این شهر بخاطر سبقه تاریخی و مذهبی خود دارای مکان های بسیار زیادی برای علاقمندان و گردشگران مراکز باستانی می باشد. در عین حال دارای مکان های زیبای تفریحی نیز می باشد.

شهرضا | یونانچه ایران
PHOTO BY : UNKOWN

امامزاده شاه رضا

بنای این امامزاده در دوران صفویه و در زمان حکومت شاه اسماعیل صورت گرفته است. این امامزاده یکی از سه فرزند امام موسی بن جعفر است و به همین خاطر زائران بسیاری را در طول سال در خود پذیرا می باشد.

امامزاده شاه سید علی اکبر 

 

امامزاده محمد و ابراهیم در روستای زیارتگاه

 

بازار سر پوشیده

این بنای  ارزشمند و بسیار زیبا از مجموعه  تیمچه ها ، سرا ها ، کاروانسرا ها ، حمام ، مسجد و چهار سوق از دوران سلجوقیان به یادگار مانده است و نمایانگر ذوق و هنرمندی معماران این خطه دارد.

مسجد جامع


 این مسجد بسیار زیبا که مربوط به دوران سلجوقی است در بازار سرپوشیده قرار دارد و محیطی آرامش بخش می باشد.

مسجد نو 


این مسجد نیز در دوران سلجوقی بنا گردیده است و مشتمل بر شبستانی وسیع و زیبا با مناره ی بلند آجری و منبری سنگی که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

 

کاروانسرای امین آباد

قدمت این اثر ارزشمند به دوره صفویه باز می گردد و از خصوصیات چشمگیر این کاروانسرا ، نقشه ی هشت ضلعی و طاقها و قوس های ضربی بسیار زیبای آن است. این اثردر جاده ارتباطی شهرضا _ آباده قرار گرفته است.

 

آسیاب های اسفرجان


آسیاب های آبی این روستا که ۷ دستگاه بوده اند و به ترتیب عبارت اند از: آسیاب قلتغشاه، آسیاب خاکی، آسیاب سنگ سفید، آسیاب محمود میرزا، آسیاب شیرعلی و آسیاب آراگوره که مربوط به دوره ساسانیان می باشد.

 

برج های کبوتر

این برج ها که از برج های کبوتر اصفهان اقتباس گرفته شده در طول جاده شهرضا_ آباده و شهرضا _ اصفهان دیده می شود و قدمتی طولانی دارد.

 

کارخانه ی نوین

این مجموعه که توسط مهندسین آلمانی در سال ۱۳۱۵ ساخته شده است در امر ریسندگی فعالیت داشته اما در زمان فعلی برای برگزاری همایش ها و سمینارهای شهرستان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

از دیگر مکان های دیدنی و تفرجگاهی شهرستان شهرضا که دارای آب و هوایی بسیاردلنشین می باشند، می توان به روستاهای اسفرجان، هونجان ، قمبوان ، دزج و چشمه های سیاه سر و چشمه سیاه و چشمه حیدر اشاره کرد.

 

سرامیک و سفال سازی شهرستان شهرضا آوازه ای بسیار دارد و اکثریت مردمی که به این شهر سفر می کنند جهت سوغات و تزئین خانه هایشان از این هنر زیبا دیدن و خریداری می کنند.

شهرضا | یونانچه ایران
photo by : unkown

درباره نویسنده

مطالب مرتبط