غار علیصدر

غار علیصدر

گردشگري در توسعه اقتصادي – اجتماعي کشورها اهميت دارد؛ تا آنجا که اقتصاددانان از آن به عنوان صنعت نامرئي ياد مي کنند. توسعه گردشگري راه حل کلي براي رفع همه مسائل شهري نيست؛ ولي بي شک توسعه گردشگري استان همدان باعث توسعه ملي خواهد شد. امروز در بخش گردشگری طبیعی یارگشت قصد دارد به معرفی غار علیصدر بپردازد.

غارعليصدر همدان جزء ۱۰ غار مهم دنيا محسوب مي شود و از نظر تعداد بازديدکننده (سالانه حدود ۶۰۰ هزار نفر) مقام دهم را در دنيا دارا است.

موقعیت منطقه

غار آبی علیصدر همدان در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ و بخش گل تپه و در طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۸ دقیقه و عرض ۳۵ درجه و ۱۸ دقیقه و ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این غار در ارتفاعات صخره زرد یا ساری قلعه ایجاد شده و دهانه اصلی آن در قسمت جنوب روستای علیصدر و چسبیده به آن قرار دارد. از نظر آب و هوایی باید گفت که منطقه غار دارای آب و هوای نیمه خشک است. برای دسترسی به غار باید در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان سفر کنید. دسترسی به این غار از ۳ مسیر امکان پذیر است.

  • همدان، لالجین به بیجار، بعد از گل تپه در جاده فرعی سراب-علیصدر به طول ۷۵ کیلومتر از شهر همدان
  • از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی شهید نوژه که از همدان به رزن می رسد و طول ۱۱۰ کیلومتر دارد.
  • مسیر همدان کرمانشاه، صالح اباد بخش گل تپه با طول ۸۰ کیلومتر
  • جاده زنجان-قیدار

 

 

غار علیصدر از بسیاری جهات خصوصاً به خاطر وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده است، یکی از زیباترین جلوه های طبیعی و پدیده ای منحصربفرد در نوع خود می باشد که فقط در معدودی از غارهای جهان مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا دیده می شود. مجموع طول گذرگاه های این غار ۱۱۴۴۰ متر است که از نظر طول مسیر قایقرانی برای عموم مردم دنیا منحصر بفرد می باشد.

عکس غار علیصدر

از نظر تاریخی فعالیت برای شناسایی غار از سال ۱۳۳۹ شروع شده و تا به حال ادامه دارد، اما از سال ۱۳۵۴ برای بازدید عموم بازگشایی شده است.

گردشگری غار علیصدر

غار عليصدر از بسياري جهاد علي الخصوص به علت وجود گذرگاههاي ممتد آبي و درياچه هاي وسيع و قابل قايقراني كه در سرتا سر غار گسترده شده اند يك از زيبا ترين جلوهاي طبيعي ايران وجهان و پديده اي  منحصر به فرد در نوع خود ميباشد كه فقط در معدودي از غارهاي جهان مثل غار موليس در فرانسه و غارهاي شواليه وبوكان در استراليا چنين زيبائيهاي خيره كنندهاي وجود دارد آب درياچه غار بدون رنگ و بو ميباشد و مزه آن معمولي است وهيچگونه حيات جانوري در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود ۱۲ درجه سانتي گراد و به قدري زلال است كه تا عمق ۱۰ متري با نور معمولي و چشم غير مسلح بخوبي قابل رويت است نتايج آزمايشهاي فيزيكو شيميائي بر رور آن نشان مي دهد كه در نقاط مختلف غار ثركيبات شيميائي آن نزديك به هم بوده وجزء آبهاي بي كربناته كلسيك سبك با  ph اسيديته نزديك به خنثي ميباشد وبدليل وجود املاح آهكي فراوان در آب غير قابل خوردن است از آنجا كه مازاد آب غار توسط رشته هاي مختلفي ( مثل چشمه شور ) به خارج غار هدايت مي شود لذا ? سطح آب در طي فصول و سالهاي مختلف به استثنا ء مواقع كم آ بي يك نواخت است ولي در مواقع كم آبي داراي نواساناتي بوده كه آثار آن برروي ديواره غار به خوبي مشهود است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *