قبرستان صخره ای سیراف | اثر تاریخی دوره ساسانی

قبرستان صخره ای سیراف | اثر تاریخی دوره ساسانی

قبرستان صخره ای سیراف | اثر تاریخی دوره ساسانی و سفری کوتاه به دوره کهن

شهر باستانی سیراف در جنوب کشور و در ساحل زیبای خلیج فارس در استان بوشهر قرار گرفته است، این شهر جاذبه های خاص و زیبایی دارد که نشان دهنده تاریخ باستانی این شهر است. قبرستان صخره ای سیراف یکی از این جاذبه های باستانی است. با یارگشت همراه باشید.

لیست جاذبه های گردشگری عسلویه کدامند؟

شهر باستانی سیراف در استان بوشهر

سیراف یا صیراف یا سیراب در بخش مرکزی شهرستان کنگان استان بوشهر واقع شده است. این شهر از قدیمی ترین بنادر ایران محسوب می شود که در دوران قدیم رونق بسیاری داشته است، به گونه ای که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده بود.

از ویژگی های بارز این شهر در دوران قدیم باید به تنوع زیاد مذاهب در آن اشاره کرد، در این شهر انتخاب دین به دلیل آزادمنشی، اختیاری بود، به گونه ای که زرتشتیان، مسیحیان، مانویان، یهودیان، بوداییان و اقوامی همچون رومیان، یونانیان و چینی‌ها در این بندر در کنارهم زندگی می‌کرده‌اند. قبرستان‌های بازمانده از پیروان ادیان گوناگون در این شهر باستانی نشان‌دهنده این آزادی دینی است.

قبرستان صخره ای سیراف | اثر تاریخی دوره ساسانی
photo by: mahmood soltanian

مسیری که برای رسیدن به شهر سیراف پیشنهاد می شود این است که اگر در شهر عسلویه هستید، از کنار شعله های برافروخته گاز پالایشگاه های عسلویه به سمت غرب حرکت کنید، بعد از حدود ۳۰ کیلومتر به بند تاریخی سیراف می رسید.

آرامگاه- گورستان صخره‌ای سیراف مربوط به دوره ساسانیان – دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان کنگان، بندر طاهری واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۵۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

آبگیر دره لیر سیراف
photo by: mahmood soltanian

البته در کنار این اثر، آبگیر دره لیر سیراف نیز قرار گرفته است که به دوره های تاریخی نخستین اسلام باز می گردد.  دره لیره یکی از مکان های تاریخی بندر سیراف است که در دل خود باقیمانده های تاریخی متعددی از جمله غار، استودان، دخمه، آب انبار و سازه های آبی دارد.  اگر در دل دره پا بگذارید در مکان های صعب العبور و ارتفاعات، استودان ها و دخمه هایی دست کن را می بینید که هنوز در برخی از آن ها بقایای استخوان های مردگان یافت می شود.

دره لیر سیراف
photo by: mahmood soltanian

قبرستان صخره ای سیراف | گور دخمه های سیراف

در شهر سیراف گوردخمه‌هایی که در دامنه کوه در شمال سیراف قرار دارند جز قدیمی ترین آثار تاریخی جنوب کشور محسوب می شوند. به دلیل زلزله‌ای در قرن چهارم، آثار چندانی از دوره پیش از اسلام در این منطقه باقی نمانده است.

از پایین دست که به سمت دامنه های کوه حرکت می کنید، یک سری چاله های منظم دیده می شود، این چاله ها در ابتدا به عنوان جمع کردن آب باران در کنار دره ها ایجاد شده بود اما به دلیل بیماری طاعون که بسیاری از مردم شهر به آن مبتلا شدند و همچنین زلزله مرگبار ۷ روزه ای که در سیراف رخ داد از این مکان به عنوان دفن اجساد استفاده کردند.

ابعاد هر قبر به طول حدود ۲ متر، عرض نیم متر و ارتفاع حدود ۶۰ سانتی متر است. آنچه از تصاویر این گورستان استنباط می شود این است که این قبرها به صورت مرتب و رو به غرب ساخته شده اند. باستان شناسان با توجه به دفن اجساد طبق رسومات ادیان مختلف، در بازه زمانی متفاوت این گورستان را گورستان تمدن ها نامیدند.

گور دخمه های سیراف
photo by: mahmood soltanian

این بندر در بین قرن های ۲ تا ۵ هجری قمری که مصادف با قرون هشتم تا دوازدهم میلادی است، از جمله بندرها و شهرهای باشکوه ایرانی اسلامی شناخته می شد. روابط تجاری این بندر پررونق ایران بیشتر با روم و یونان در اروپا و ماداگاسکار در آفریقا و کانتون چین در آسیا در دوره‌های ساسانی و اسلامی بوده است.
استخری که در قرن چهارم هجری قمری زندگی می‌کرده در کتاب المسالک الممالک نوشته است:
سیراف با شیراز برابری می‌کند. بندری است گرمسیر و خانه‌های آن را از چوب ساج و چوب‌های دیگر که از هندوستانو زنگبار می‌آورند بنا می‌کنند. بازرگانانی ثروتمند دارد تا جایی که برخی از آنان برای ساختن خانه خود تا ۳۰ هزار دینار خرج می‌کنند.

قبرستان بندر تاریخی سیراف
photo by: mahmood soltanian

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط