مراسم نخل گردانی یزد در ماه محرم

مراسم نخل گردانی یزد در ماه محرم

مراسم نخل گردانی یزد

معرفی مراسم نخل گردانی یزد در ماه محرم

محرم ماهی است که همواره مسلمانان و شیعیان را به عزاداری وا میدارد و مراسم نخل گردانی یزد یکی از نشانه های آن است. در این ماه ایام سوگواری شهادت امام حسین برگزار می گردد. همواره در سراسر ایران این مراسم به شکوه و سنت هر منطقه برگزار می گردد. یکی از مناطقی که مراسم خاص و پرشور به خود را دارد و پایبند سنتهای قدیمی است، شهر یزد است که با مردمانی مذهبی در روز عاشورا مراسم ویژه نخل گردانی را برگزار می کنند.

این مراسم های سنتی در واقع پس از دولت صفویه رونق یافت، علاوه بر نخل گردانی مراسم های دیگری از جمله تعزیه خوانی، مدیحه سرایی ، هیئت ها و دسته جات عزاداری رواج یافت. این مراسم ها در هر منطقه ای کشور متفاوت است.

یزد شهری است که از دیر باز در تاسوعا و عاشورا نخل گردانی ویژه ای داشته است. پس با یارگشت همراه باشید تا سفری به میدان امیرچخماق یزد داشته باشیم و این مراسم باشکوه و دیدنی را از نزدیک ببینیم.

مراسم نخل گردانی یزد در ماه محرم بیشتر ریشه در آداب و رسوم و باورها و اعتقادات این بوم دارد.

نخل در واقع یک اسکلت چوبی است که همانند یک اتاقکی ساخته می شود و در دهه اول محرم بوسیله پارچه های مختلف رنگی و گاهی آینه و چراغ و در برخی نقاط با شیشه های رنگی و گاهاً فلز تزئین می شود. این وسیله در مراسم های عزاداری امام حسین در محرم بر دوش حمل می نمایند و به نوحه خوانی می پردازند.

در شهرهای مختلف نخل ها اندازه ها و وزن های مختلفی دارند که گاهی چنان سنگین است که تعداد زیادی باید همکاری کنند تا بتوانند آن را جابجا کنند.

 

مراسم نخل گردانی یزد در برخی مناطق ایران در روز تاسوعا و در برخی مناطق در روز عاشورا انجام می شود. برای حمل این نخل با توجه به وزن زیادی که دارد باید افرادی که می خواهند آن را حمل کنند تمهیداتی بیندیشند، ولی معمولاً بر روی شانه های خود پارچه ای به همراه پنبه یا ابر را استفاده می کنند تا آسیبی به آنها نرسد و بتوانند سنگینی وزن آن را بهتر تحمل کنند.

اما شهر یزد همواره مراسم معروفی را در رابطه با نخل گردانی داشته اند، نذر کردن برای این مراسم از آداب و رسوم این شهر محسوب می گردد که معمولاً به دلایلی مثل برآورده شدن حاجات، این کار را انجام می دهند.

با توجه به بزرگی نخل این شهر، مراسم نخل گردانی باید با نظم خاصی صورت گیرد و این کار با هدایت یک هادی که سردسته معروف است انجام می گیرد. مراسم نخل گردانی در این شهر پس از شام غریبان در غروب روز عاشورا پایان می یابد و پس از پایان مراسم نخل را به حسینیه یا میدان باز می گردانند.

در این شهر دو نخل وجود دارد که یکی در میدان امیرچخماق است و دیگری در میدان بعثت.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: در سفر به استان یزد یخچال خشتی میبد را فراموش نکنید – یارگشت | راهنمای گردشگری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *