مسیر خرم آباد به مشهد

مسیر خرم آباد به مشهد

مسیر خرم آباد به مشهد

خرم آباد مرکز شهرستان خرم آباد و استان لرستان می باشد و از شمال به شهرستان های بروجرد و دلفان ، از غرب به شهرستان های پلدختر و دوره ، از جنوب به استان خوزستان ، از شرق به شهرستان های الیگودرز ، ازنا و دورود محدود می شود. ارتفاع این شهرستان از سطح دریا ۱۱۴۷ متر می باشد و در موقعیت ۴۸ درجه و ۳۵ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی واقع شده ‌است.

خرم آباد بخاطر جلگه‌‌ها و دشت‌‌های کم‌عرض، کوه‌های مرتفع، و دره‌های عمیق در میان دو منطقه‌ی سرد شمالی و گرم جنوبی قرار گرفته و به همین دلیل چند اقلیم آب و هوایی مختلف را در طول سال تجربه می کند.

هموطنان عزیز ما در بزرگترین شهر لرنشین ایران هر ساله برای زیارت امام هشتم ، مسیر خرم آباد به مشهد را با صفای دل و عشق سوزان در پیش می گیرند.

 

مسیر خرم آباد به مشهد

شماره مسیر

کیلومتر

زمان

۱ ۱۲۹۵ ۱۴ ساعت و ۱۰ دقیقه
۲ ۱۵۳۴ ۱۷ ساعت و ۱۰ دقیقه

مسیر شماره ۱ :

با شروع سفر از خرم آباد ، وارد بزرگراه دورود _ خرم آباد و سپس اراک _ خرم آباد شده و همچنین در ادامه وارد بزرگراه بروجرد _ دورود می شوید.

قبل از رسیدن به بروجرد و از جاده کمربندی آن ،  بزرگراه اراک _ خرم آباد را ادامه داده تا به اراک برسید. مسیر را بسمت سلفچگان و قم ادامه دهید. با گذشتن از قم وارد آزادراه قم _ گرمسار شده و با گذشتن از گرمسار و آرادان و سمنان به دامغان می رسید و وارد جاده شاهرود _ دامغان می شوید.

با پشت سر گذاشتن شهرهای میامی ، داورزن ، سبزوار و نیشابور مسیر را تا رسیدن به شهر مقدس مشهد و بزرگراه سلسله الذهب ادامه دهید.

مسیر شماره ۲ :

دراین مسیر با ورود به بزرگراه اراک _ خرم آباد و سپس دورود _ خرم آباد بسمت شهر دورود حرکت کنید. جاده دورود _ ازنا را دنبال کرده ، از کمربندی ازنا وارد بزرگراه الیگودرز _ ازنا شده تا به الیگودرز برسید.

از جاده داران _ الیگودرز مسیر را پیگیری کرده و بطرف بوئین و میاندشت در استان اصفهان وارد شوید. شهرهای داران ، تیران ، نجف آباد و خمینی شهر را طی کرده تا به اصفهان برسید.

از بزرگراه فرودگاه و شهرکصنعتی جی در اصفهان مسیر را ادامه داده تا وارد جاده نایین _ اصفهان شوید. در ادامه جاده نایین _ انارک را دنبال کرده ودر مسیر جاده جندق قرار بگیرید.

وارد جاده طرود _ معلمان و سپس بیارجمند _ طرود شده و با پشت سر گذاشتن شهرهای داورزن ، سبزوار و نیشابور مسیر را تا رسیدن به شهر مقدس مشهد و بزرگراه سلسله الذهب ادامه دهید.

 

از جمله مکان ها و آثار گردشگری خرم آباد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

قلعه فلک الافلاک

پل کشکان

پل شاپوری یا شکسته

پل صفوی

گرداب سنگی

مناره آجری

دریاچه کیو

آبشاربیشه

مجموعه توریستی مخملکوه

آبشار نوژیان

آبشار گریت

پارک جنگلی و زیبای شورآب

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط