مسیر قزوین به مشهد

مسیر قزوین به مشهد

مسیر قزوین به مشهد

قزوین مرکز استان و شهرستان قزوین است که از سمت شمال با استان گیلان ، از سمت جنوب با شهرستان البرز و تاکستان و آبیک ، از سمت شرق با استان مازندران و از سمت غرب با استان زنجان هم مرز می باشد.

ارتفاع این شهرستان از سطح دریا ۱۲۷۹ متر می باشد و در موقعیت ۴۸ درجه و ۴۴ دقيقه تا ۵۰ درجه و ۵۱ دقيقه طول شرقی و ۳۵ درجه ۲۴ دقيقه تا ۳۶ دقيقه تا ۳۶ درجه و ۴۸ دقيقه عرض شمالی قرار گرفته است.

این شهر از دیرباز بخاطر قرار گرفتن در مسیر ارتباطی شرق به غرب و جنوب به شمال کشور و نزدیکی به تهران و اصفهان ، ازموقعیت خاصی برخوردار بوده است. قزوین زادگاه شاعران طنزپرداز بزرگی همچون عبیدزاکانی، علامه دهخدا، سید اشرف الدین قزوینی بوده ‌است.

جاده مهم و معروفی که مسیر قزوین به مشهد بوده و هر ساله انبوهی از زائران را رهسپار مشهد مقدس می کند، توسط یارگشت طرح ریزی شده است.

 

مسیر قزوین به مشهد

 

شماره مسیر

کیلومتر زمان

۱

۱۰۵۰

۱۱ ساعت و ۳۵ دقیقه

۲ ۱۱۳۵

۱۴ ساعت و ۳۰ دقیقه

 

مسیر شماره ۱ :

با شروع سفر از قزوین و از بلوار قدس و آیت اله خامنه ای وارد آزادراه کرج _ قزوین شده و با گذراندن شهر آبیک بسمت کرج حرکت کنید.

وارد آزادراه تهران _ کرج شده و با گذشتن از شهر قدس به تهران نزدیک می شوید. از بزرگراه آزادگان و از جاده مشهد در تهران بسمت گرمسار حرکت کرده و بعد از گذشتن از آرادان و سرخه به سمنان می رسید. مسیر را تا رسیدن به دامغان ادامه دهید.

در مسیر جاده شاهرود قرار گرفته و جاده شاهرود _ سبزوار را دنبال کنید. درادامه با گذشتن از شهرهای نیشابور و بینالود مسیر را تا انتها و رسیدن به مشهد ادامه دهید.

مسیر شماره ۲ :

از بلوار قدس و آیت اله خامنه ای وارد آزادراه کرج _ قزوین شده و با گذراندن شهر آبیک بسمت کرج حرکت کنید.

وارد آزادراه تهران _ کرج شده و با گذشتن از شهر قدس به تهران نزدیک می شوید.

از بزرگراه شیخ فضل اله نوری و شهیدزین الدین وارد جاده دماوند شده و بسمت آزادراه تهران _ پردیس حرکت کنید. جاده فیروزکوه و جاده پرپیچ وخم هراز را دنبال کرده تا به شهر آمل برسید. شهرهای ساحلی و زیبای بابل ، قائم شهر ، ساری و آستانه را گذرانده تا به دامغان برسید.

در مسیر جاده شاهرود قرار گرفته و جاده شاهرود _ سبزوار را دنبال کنید. درادامه با گذشتن از شهرهای نیشابور و بینالود مسیر را تا انتها و رسیدن به مشهد ادامه دهید.

 

تعدادی از جاذبه های گردشگری و توریستی قزوین عبارتند از :

کاخ چهل ستون

حمام قجر

خیابان سپه

مسجدجامع قزوین

قلعه الموت

دریاچه وان

کلیسای کانتور

بازار قزوین

آرامگاه حمداله مستوفی

دروازه تهران

درباره نویسنده

مطالب مرتبط