مسیر قم به مشهد

مسیر قم به مشهد

مسیر قم به مشهد

شهر قم در مرکز ایران و مرکزیت استان قم را دارا می باشد و بعد از مشهد مقدس مهمترین شهر مذهبی ایران بشمار می رود که از شمال با تهران و ساوه و سمنان قزوین ، از جنوب با اصفهان و شیراز و یزد و اراک ، از شرق با دریاچه نمک و از غرب با تفرش و همدان هم مرز می باشد.

آب و هوای قم گرم و نیمه خشک است و از سطح دریا ۹۳۵ متر بالاتر می باشد.

این شهر یکی از مهم‌ترین مقاصد مهاجرت در ایران است و بیشتر مهاجران را طلبه‌های حوزه‌های علمیه و مراکز علمی و دانشگاهی، اتباع کشورهای همسایه ایران مثل عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و کارگران شاغل تشکیل می‌دهند.

بین شهر قم و مشهد که مدفن حضرت معصومه و حضرت امام رضا می باشد ، تشابهات فرهنگی ، ایمانی و اعتقادی بسیاری وجود دارد و هر ساله مسیر قم به مشهد جمع کثیری از هموطنان ایرانی و حتی دیگر کشورهای شیعی را رهسپار این دو دیار نورانی می کند.

مسیر قم به مشهد

 

شماره مسیر

کیلومتر

زمان

۱ ۱۰۳۷ ۱۱ ساعت و ۵۵ دقیقه
۲ ۱۲۹۵ ۱۴ ساعت و ۳۵ دقیقه

 

مسیر شماره ۱ :

با شروع سفر از شهر قم ، از بلوار صدر و هدف ، وارد جاده قدیم تهران _ قم شده تا به جاده حسن آباد _ چرمشهر _ ورامین وصل شوید و جاده چرمشهر را تا رسیدن به ورامین ادامه دهید.

از بلوار شهید اردستانی و شهید قمی ، بطرف جاده شریف آباد _ حیدرآباد حرکت کنید. مسیر را با پشت سر گذاشتن شهر ایوانکی و گرمسار و آرادان و سرخه ادامه دهید تا به سمنان برسید.

شهرهای دامغان ، شاهرود و میامی را در استان سمنان رد کنید تا به سبزوار و جاده نیشابور _ سبزوار برسید. با پشت سرگذاشتن شهر بینالود مسیر را تا رسیدن به بلوار جمهوری و شهر مشهد ادامه دهید.

مسیر شماره ۲ :

از بزرگراه امام علی در قم بطرف جاده قدیم قم _ کاشان حرکت کنید. با گذشتن از کاشان و بادرود و زواره ، وارد جاده انارک _ نایین و سپس انارک _ خور شوید. وارد جاده جندق شده و تا رسیدن به جاده طرود _ معلمان برانید.

درادامه وارد مسیر شاهرود _ طرود و همچنین بیارجمند _ طرود می شوید . جاده شاهرود _ سبزوار را ادامه می دهید و با گذشتن از شهرهای سبزوار و نیشابور و بینالود به سمت مشهد مقدس حرکت کنید.

 

 

به غیر از حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران که اصلی ترین مکان های زیارتی و مورد توجه گردشگران و مسافران سفر کرده به قم بشمار می رود ، قلعه قمرود ، کوه خضرنبی ، مسجد جامع قم ، دریاچه حوض سلطان ، خانه ملاصدرا ، بازار قم ، حمام عشقعلی ، گنبدنمکی قم و غار وشنوه از جمله مکان های دیدنی قم می باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط