مسیر پیاده روی به مشهد مقدس | پیاده روی پایان ماه صفر تا مشهد

مسیر پیاده روی به مشهد مقدس | پیاده روی پایان ماه صفر تا مشهد

ماه صفر از آن ماه های خدایی است که حال عاشقان اهل بیت را دگرگون می کند. در اربعین شیعیان و دوستداران امام حسین با پای پیاده به سوی حرم عشق (بین الحرمین) در کربلا می روند. در پایان ماه صفر هم با نزدیک شدن به شهادت امام رضا (ع) به سوی مشهد مقدس با پاهای برهنه و پیاده حرکت می کنند. در این بخش قصد داریم مسیر پیاده روی به مشهد مقدس را معرفی کنیم. با یارگشت همراه باشید.

آیین پیاده روی به مشهد الرضا در پایان ماه صفر

جاده های منتهی به شهر مشهد در روزهای پایانی ماه صفر، شاهد سیل عظیم زائران و عاشقانی است که با پاهای خسته و گاهاً برهنه و قلبی مملو از عشق به سوی حرم مطهر رضوی و پابوسی امامشان از تمامی نقاط ایران در حرکت هستند. این روزها که مصادف با فصل سرد پاییز است، سرمای هوا هم نمی تواند مانع این حرکت عظیم شود.

تاریخچه پیاده روی به سوی خراسان

زمانی که به دستور خلیفه وقت (مامون عباسی) امام رضا مجبور به یک مهاجرت سیاسی شد، حدود ۲۰۰ سال از هجرت می گذشت. این هجرت از مدینه آغاز شد، به سمت مرو ادامه یافت، در طول مسیر شهرهای مختلفی وجود داشت که باعث می شد همه را شیفته خود کند. شهرهایی که در طی این مسیر وجود داشت عبارتند از:

مدینه، مکه (برخی این شهر را مسیر هجرت نمی‏‌دانند)، نباج، بصره‏، اهواز، اربق (اربک)، ارجان (بهبهان)، ابرکوه (ابرقوه)، ده شیر (فراشاه)، یزد، قدمگاه خرانق (مشهدک)، رباط پشت‏ بادام، ‏نیشابور، قدمگاه نیشابور، ده سرخ‏، طوس‏، سرخس‏ و مرو.

مسیر پیاده روی به مشهد مقدس

معمولاً از دو مسیر در پایان ماه صفر به سوی شهر مشهد پیاده روی انجام می پذیرد. یکی از این مبداها در غرب مشهد و در شهر قوچان قرار دارد. و دومی هم از نیشابور آغاز می شود.

مسیر نیشابور به مشهد

این مسیرها حداقل ۳ الی ۴ روز پیاده روی دارد، چون در هر روز حداکثر می توان ۳۵ کیلومتر پیاده روی کرد.

البته برای عزیزانی که نمی توانند به صورت کامل این مسیر را پیاده روی کنند، در ملک آباد که ۳۵ کیلومتری مشهد است، یک موکب وجود دارد. که می توانند همزمان با دیگر زائران در ۳۰ صفر به شهر مشهد برسند.

در مسیری که از نیشابور به مشهد می رسد در کنار بزرگراه یک جاده کوچک وجود دارد که زائران برای پیاده روی استفاده می کنند.

همچنین باید گفت که جاده قدیمی مسیر بین نیشابور تا مشهد نیز در این ایام بر روی خودروها بسته می شود تا زائران با خیالی آسوده بتوانند طی طریق کنند.

تسهیلات موجود در مسیر پیاده روی به مشهد مقدس

  • روزها که زائرین مشغول پیاده روی هستند در طول مسیر ایستگاه‌های صلواتی،جهت صرف ناهار و اقامه نماز ظهر، نیز مکان‌هایی برای استراحت وجود دارد.
  • شبها برای زائرین محلهایی برای اسکان در نظر گرفته شده است.
  • اگر حادثه ای رخ دهد در تمامی طول مسیر امدادگرها برای رفاه حال زائرین هستند.
  • سرویس های بهداشتی نیز در این مسیر پیاده روی وجود دارد.
  • نیروهای انتظامی تامین امنیت مسیر را بر عهده دارند.
  • اگر زائری نتواند در طول مسیر پیاده روی کند، می تواند از وسایل نقلیه موجود استفاده کند.

پیاده روی پایان ماه صفر تا مشهد

چگونه در پیاده‌روی شرکت کنیم؟

پیاده‌روی مشهد ثبت نامی است و از طریق کاروان‎‌ها باید برای این پیاده‌روی اقدام کنید. 

منبع: مسافر سلام

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *