معرفی خانه عامری ها در کاشان، از زیباترین مکان های دیدنی این شهر

معرفی خانه عامری ها در کاشان، از زیباترین مکان های دیدنی این شهر

از ابتدای خلق انسان، بشر همواره به دنبال سرگرم کردن خود و جستجوی دنیای اطراف خود بوده است. به همین منظور سفر و گردشگری پدید آمد. سفر، یکی از بهترین سرگرمی هاست که می تواند تجربه های جالبی برای شما به ارمغان بیاورد. کشور ایران نیز، یکی از بهترین مکان ها برای سفر است که کاشان را در خود جای داده است. خانه عامری ها در کاشان، یکی از دیدنی های زیبای کاشان است. خانه عامری ها با طراحی و معماری منحصر به فرد خود، می تواند تجربه ای زیبا را برای شما در سفر به کاشان به ارمغان بیاورد. در ادامه با یارگشت همراه باشید تا درباره بنای خانه عامری ها اطلاعاتی به دست بیاورید.

خانه عامری ها

خانه عامری ها

این خانه، یکی از چندین خانه تاریخی شهر کاشان است که در دوره زندیه ساخته شد و بعدها در زمان قاجاریه وسعت یافت. این خانه در محله سلطان میر احمد کاشان قرار گرفته و هفت هزار متر مربع مساحت دارد. این خانه که در کل ۸۵ و چندین حیاط دارد، که قدیمی ترین این حیاط ها، حیاط های بیرونی و درونی هستند.

حیاط های بیرونی و درونی خانه عامری ها

این خانه، مانند اکثر خانه های شهر زیبای کاشان، دارای دو حیاط بیرونی و درونی است که هر کدام از آنها، قسمت هایی مانند حوضخانه، ایوان، اتاق های سه در و شاهنشین های هفت در را با نظمی زیبا و چشم نواز در خود جای داده اند.

معماری خانه عامری ها

همان طور که گفتیم، این خانه معماری جذابی دارد که از معماری ایرانی نشات می گیرد. در بخش های بیرونی و درونی این بنا، گچبری ها و منبت کاری های زیبایی به چشم می خورد. نکته جالبی که درباره این گچبری ها و منبت کاری ها وجود دارد، دارا بودن جزئیات دقیق و زیاد است. همچنین در تمام حیاط های این خانه، تقارن به شکلی زیبا به چشم می خورد. این خانه دارای بادگیری است که معروف به بلندترین بادگیر کاشان است.

دیگر بخش های بنا

این بنا دارای دو حمام زنانه و مردانه جدا از هم است. همچنین می توانید در حیاط ها این خانه حوضخانه هایی ببینید که کاربرد آنها در تابستان های گرم کاشان بوده است.

نکته ای که باید درباره این خانه و مالکیت آن ذکر کنیم، این است که در دورانی که خاندان سهام السلطنه در این خانه زندگی می کردند، چون بنا وسعت بسیاری داشت، بخش هایی از آن به فرزند سهام السلطنه رسید. همچنین در دیگر قسمت های این خانه هم دیگر افراد این خاندان مستقر شدند.

تغییر کاربری و مرمت این خانه

به دلیل گذشت زمان، بعضی قسمت های این خانه دچار فرسودگی شده است که البته در حال تعمیر می باشد. سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده است که پس از انجام تعمیرات، این خانه تغییر کاربری داده و به اقامتگاهی برای گردشگران داخلی و خارجی بدل خواهد شد.

همان طور که خواندید، خانه عامری ها یکی از زیباترین خانه های شهر کاشان است که می توانید از آن بازدید کنید. در حال حاضر این خانه بازدید کنندگان بسیاری دارد که زیبایی و چشم نوازی این خانه را می رساند. اگر به کاشان یا قم سفر کردید، بازدید از این خانه را فراموش نکنید. امیدواریم سفر و بازدید خوب و به یادماندنی داشته باشید.

مقالات گردشگری استان اصفهان

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *