مقصد دل: حرم امام حسین

مقصد دل: حرم امام حسین

این روزهای محرم که همه در غم شهادت امام شیعیان امام حسین هستیم، قصد داریم که با یارگشت نگاهی به مهمترین اماکن حرم امام حسین داشته باشیم:

حرم امام حسین علیه السلام یا حرم حسینی که در شهر کربلا واقع شده است، در واقع مدفن پیشوای سوم شیعیان، ابی عبدالله، حسین بن علی است، حرم امام حسین به همراه حرم علی اکبر در بخش پایینی و علی اصغر بر سینه در ضریح مطهر، همگی در یک مکان قرار گرفته اند. از دیگر ویژگی های این حرم، محل دفن دیگر شهدای کربلاست که بیشترشان کمی آنسوتر در حرم به خاک سپرده شده اند. اما مهمترین بخش ، حرم عباس بن علی است که در شمالی شرقی حرم مطهر ابی عبدالله قرار گرفته است، که با حرکت در بین دو حرم، می توانید بین الحرمین را هم زیارت کنید.

تاریخچه:

پس از اینکه خاتم انبیا، حضرت محمد ص میلادی به رحمت خدا رفتند، در سال ۶۲۳ میلادی درگیری شدیدی بر سر خلافت رخ داد، در این جنگ که بین نواده پیامبر و یزیدیان رخ داد، حضرت امام حسین در کربلای معلا به همراه بسیاری از پیروان خود در نبرد کربلا به شهادت رسیدند و آرامگاه ایشان بلافاصله پس از شهادت وی به زیارتگاهی مبدل گشت. شهادت امام حسین بعنوان نمادی از ایستادگی برای مذهب در برابر ظلم و ستم شناخته می شود.

بعد از شهادت حضرت، پیکرشان توسط قبیله بنی اسد در محل شهادت به خاک سپرده شد و این مکان بوسیله درخت سدر نشانه گذاری گردید. این درخت در سالهای بعد توسط هارون الرشید قطع گردید و به دست متوکل عباسی نیز این مکان ویران شد.

در زمان منتصر، فرزند متوکل عباسی، مکان مذکور بازسازی گشت. در رابطه با ساخته شدن اولین بنای حرم، نظرات مختلفی وجود دارد، برخی از این نظریات به این بنا ذکر می شود که نخستین بار توسط قبیله بنی اسد اولین مقبره ایجاد شده است، اما برخی دیگر معتقد هستند که اولین بنای آرامگاه توسط مختار ثقفی ساخته شده اند، با این حال بنایی که در حال حاضر زیارت می شود مربوط به زمان آل بویه است، اما در طول تاریخ این بنا نیز تغییرات گسترده ای را به خود دیده است.

محل قرارگیری آرامگاه حضرت امام حسین در حرم مطهر، دقیقاً در وسط است. حرم مطهر دارای ۱۰ دروازه مختلف می باشد که مهمترین آنها را می توان قبله al-qibla یا باب الذهب bab al-dhahab نامید. پس از اینکه از این دروازه وارد شدید می توانید آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدی را مشاهده نمایید. بنای حرم نیز همانند دیگر بناهای مسلمین دارای معماری اسلامی است.

به طور کلی باید ذکر کرد که حرم امام حسین از ۶۵ اتاق تشکیل شده که هر یک به شکلی جالب و منحصر به فرد تزیین شده اند و یک کتابخانه بسیار ارزشمند نیز در آن واقع شده است.

در زير گنبد حرم مطهر امام حسین، یک ضریح از جنس نقره و با اندازه ای بزرگ وجود دارد که بخش عمده ای از فضای گنبدخانه را شامل می شود.

اما اگر از سمت غرب حرم مطهر حدود ۲۰ متر فاصله بگیرید، تپه ای دیده می شود که ارتفاعی حدود ۲۰ متر دارد، که به تل زینبیه معروف است. در حال حاضر در این مکان اتاقی ساخته شده است.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ‍پینگ بک: در سفر به کربلا این جاذبه ها را از دست ندهید – یارگشت | راهنمای گردشگری

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *