موزه مردم شناسی رختشویخانه زنجان

موزه مردم شناسی رختشویخانه زنجان

موزه مردم شناسی رختشویخانه زنجان یکی از دیدنی های تاریخی و خاصی است که حتماً باید در سفر به شهر زنجان به آن نگاهی داشته باشید. این موزه یکی از آثار باقیمانده از دوران قاجار است که به دستور اولین شهردار زنجان ساخته شد.

تمیزی و اهمیت به تمیزی یکی از جنبه های انسانی است که در طول تاریخ مورد توجه قرار گرفته، قبل از اختراع ماشین لباس شویی و مراکز شستشوی لباس در سطح شهر، مردم عموماً لباس های خود را در قنات های محل یا لب چاه ها و رودخانه ها می شستند. اما زنجان در همان زمان کمی پیشرفته تر از سایر شهرها بود. رخشویخانه زنجان از جمله این بناهای تاریخی است که برای شستشوی ظروف و لباس های مردم، و  استفاده از آن برای همه شهروندان به طور شبانه روزی مجانی بوده است.جالب است بدانید که در این مکان حوضچه های متعددی با کاربردهای متفاوت ساخته شده؛ از جمله حوضچه ای مختص شستشوی ظروف، حوضچه هایی مختص لباس های نسبتاً تمیز و آبکشی و حوضچه ای که محل خروجی آب بوده، مختص لباس های بسیار آلوه و لباس های مربوط به افرادی با امراض مسری بوده است.
موزه مردم شناسی زنجان
رختشویخانه زنجان

آدرس رختشویخانه زنجان:

زنجان٬ خیابان سعدی وسط٬ کوچه رختشویخانه٬ موزه رختشویخانه

مجموعهٔ تاریخی رختشویخانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان قرار گرفته که در قدیم یکی از محلات پرجمعیت و البته مرکزی شهر بوده. زنان منطقه در این محل لباس می شستند و به همین دلیل به رختشویخانه معروف شده. چنین کاربری برای یک بنای عمومی در جهان مشابه نداره یا کم نظیرِ. این بنا در حال حاضر تعمیر و مرمت شده و به عنوان موزهٔ مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیره و مردم می تونن ازش بازدید کنن. شاید دلیل اصلی ساخت این بنا محافظت از زنان هنگام شستشوی لباس در ایام سرد سال بوده.این بنا توسط دو برادر به نام های مشهدی اکبر معمار و مشهدی اسماعیل بنا و در زمینی که از طرف شهردار وقت خریداری شده ، ساخته شده. .سبک و سیاق معماری این بنا رو میشه به شیوه اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی نسبت داد.

مشخصات موزه مردم شناسی رختشویخانه زنجان

بنای رختشویخانه به زیبایی هر چه تمام تر طراحی شده است سالن اصلی رختشویخانه دارای ۱۱ ستون است که آن را به دو قسمت تقسیم می نماید این ۱۱ ستون به گونه ای به حالت قرینه قرار گرفته اند که با سنگ های حجاری شده تراورتن  به صورت زیبایی تزئین گشته و در حد فاصل حوضچه ها  تشکیل چهار واحد مجاری آب و حوضچه  داده اند. درکل مجموعه رختشویخانه سبک معماریش سنتی و قدیمی است و نما و پلان این مجموعه دارای بار فرهنگی بوده و از نظر عرصه و عیان دارای حیاطی به طول ۱۲ در ۳۲ متریعنی ۴۰۰ متر مربع می باشد که در ان درختکاری صورت گرفته و دارای فضای سبز است همچنین یک قسمت مسکونی دارد که برای سرایدار مورد استفاده قرار می گرفت همچنین یک بخش مدیریت و سالن اصلی که برای شستشوی رخت ولباس استفاده می شد تشکیل شده است.

هدف از ساخت موزه مردم شناسی رختشویخانه زنجان
شکایت و گله ی دائمی زنان بویژه در روزهای سرد و یخی زمستان باعث شد تا اهالی زنجان به فکر ساخته شدن رختشوی خانه بیفتند. این بنا در سال ۱۳۴۵ ه.ق توسط دو برادر به نام های مشهدی اکبر (معمار) و مشهدی اسماعیل (بنا) ساخته شده است.
در کنار این موزه بازارچه هنرهای سنتی و صنایع دستی زنجان قرار گرفته است. در این بازارچه می توانید سوغاتی های مختلفی را تهیه کنید از جمله چاقو، کفشهای تزئینی چرمی و صنایع مختلف چوبی. البته داخل بازارچه یک رستوران سنتی هم وجود دارد که می توانید برای غذا از آن استفاده کنید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط