کلیسای کانتور | برج ناقوس قزوین

کلیسای کانتور | برج ناقوس قزوین

کلیسای کانتور یا برج ناقوس در شهر قزوین یکی از بناهای تاریخی است که می تواند جاذب هر گردشگری باشد. این جاذبه گردشگری را کمتر کسی نام آن را شنیده، با این حال جز کلیساهای جذاب و زیبای ایران شناخته می شود. با یارگشت سفری داریم به این کلیسای زیبا و دیدنی:

خصوصیات این کلیسا

کلیسای کانتور یکی از کوچک ترین کلیساهای ایرانه که به برج ناقوس هم شهرت داره. این کلیسا در جنگ جهانی دوم در زمان اشغال روس ها در شهر قزوین ساخته شد.

از نظر ابعاد کلیسای کانتور را باید جز کلیساهای کوچک برشمرد که از یک پلان چهارضلعی تشکیل شده است. همچنین دارای دو گنبد در اندازه های بزرگ و کوچک است. گنبد بزرگ در مرکز نمازخانه واقع شده و گنبد کوچکتر در بالای محراب قرار گرفته است. برای ساخت آن از آجر و ملاط استفاده شده، هنرمندی خاصی در ساخت این کلیسای کانتور به کار گرفته شده است.

برای وارد شدن به این کلیسا فقط باید از تنها در ورودی که در ضلع غربی قرار گرفته که دارای سقف شیب دار است استفاده کرد که در دیوارهای دو طرف آن صلیبهای روسی دیده می شود. در بالای همین در ورودی یک ناقوسخانه‌ای سه طبقه قرار داده شده است که به یک گنبد کوچک منتهی می‌شود.

پس از ورودی، پیش فضای هال قرار دارد که بالای آن برج ناقوس کلیسا با ارتفاع حدود یازده متر به چشم می‌خورد. هال شامل نمازخانه و محراب است و در دو طرف آن، دو فضای مستطیل شکل قرار دارد. فضای محراب به شکل نیم‌دایره است و بر فراز آن گنبدی قرار گرفته است.

پس از وارد شدن به حیاط برج ناقوس قزوین، دو سنگ قبر متعلق به خلبان و مهندس روسی دیده می شود که در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

طرح ساخت این کلیسا همانند دیگر کلیساها چلیپایی است و محراب آن رو به شرق است.

معنی کانتور

اما از نظر زبان روسی کلمه کانتور معنای مقر یا مرکز را می دهد.

در قزوین دو کلیسای دیگر هم وجود دارد که فعال هستند که مسیحی‌ها و ارامنه برای مراسم خود از آن‌ها استفاده می‌کنند، اما اجازه بازدید از آن‌ها وجود ندارد.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *